Društvo Enota reševalnih psov Severna Primorska (kratko ime: Društvo ERPSP) je bilo ustanovljeno leta 2021 v Brdih, člani pa prihajamo iz različnih občin severnoprimorske regije. Vsi smo prostovoljci, ki v usposabljanje nas samih ter psov vlagamo veliko truda ter prostega časa. Vodniki in psi se usposabljamo za izvajanje iskanja pogrešanih oseb v ruševinah, naravi ter zasutih v snežnih plazovih. Poleg samega usposabljanja, se aktivno udeležujemo raznih vaj, preizkušenj ter izobraževanj tako doma, kot v tujini ter aktivno sodelujemo na raznih iskalnih akcijah.
Društvo se lahko pohvali z 13-člansko ekipo, pri čemer ima večina članov večletne izkušnje na področju iskanja in reševanja pogrešanih oseb.
Med člani imamo:
mednarodno sodnico in inštruktorico za delo reševalnih psov ter odgovorno osebo za izobraževanje in sodnike v mednarodni organizaciji reševalnih psov (IRO), ki ima tudi več opravljenih MRT-jev,
vodjo regijske Skupine za iskanje pogrešanih skupine 5 ter namestnika,
5 inštruktorjev Kinološke zveze Slovenije (KZS) za osnovno šolanje psov,
veterinarko Enote reševalnih psov Slovenije (ERPS), člane HRI MO Nova Gorica, inštruktorja Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS) in člana Gorske reševalne službe (GRS) Bovec, prostovoljnega gasilca ter licencirano prvo posredovalko.
Člani društva smo aktivni vse leto, ne glede na vremenske razmere. Redno organiziramo treninge, ki potekajo enkrat do dvakrat tedensko na različnih lokacijah. Osredotočamo se na učenje in izpopolnjevanje vaj iz poslušnosti in iskanja, ki sta ključni za delo v različnih situacijah.
Šolanje psa reševalca je dolgotrajen proces, ki običajno traja od 2 do 3 leta. Reševalni psi so specializirani za pomoč pri iskanju in reševanju ljudi v različnih okoliščinah. Pri tem je ključno, da psi in vodniki tvorijo tim, kjer je pomembno sodelovanje in medsebojno zaupanje. Vodniki morajo izkazovati poseben občutek za psa ter biti sposobni zagotavljati usmerjanje in podporo, medtem ko morajo psi izkazovati karakterno stabilnost, vztrajnost, voljo do sodelovanja in poslušnost.
Usposobljenost reševalnih parov se preverja na večstopenjskih izpitih, ki zajemajo različne discipline. Ti izpiti so ključni za pripravljenost na resnične intervencije.
Poleg tega se v okviru ERPS vsako leto organizira tudi teoretična in praktična predavanja ter izpite za nove vodnike-pripravnike. Tematike vključujejo: radijski sistem ZA-RE, preventivo proti stresu, prvo pomoč ponesrečencu, prvo pomoč psu, zgodovino in organiziranost, poznavanje SIP, FCI pravilnik, USAR/EHI, orientacijo in topografijo.
Člani se z veseljem spopadamo z izzivi, ki nam jih prinaša vsak nov dan, saj verjamemo, da lahko s skupnimi močmi prispevamo k varnosti ter pomagamo tistim, ki potrebujejo našo pomoč. Prepričani smo, da naše delo ne vpliva le na nas same, ampak tudi na celotno skupnost, kjer živimo in delujemo.